قالیشویی تهران

داروی استرپتومایسین

1403.03.13
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : استرپتومایسین

نام داروی استرپتومایسین به انگلیسی : Streptomycin

نام های تجاری داروی استرپتومایسین : Cidan . Est

اشکال داروی استرپتومایسین : ویال استرپتومایسین

دسته دارویی استرپتومایسین : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

استرپتومایسین

 

توضیح دارو و موارد مصرف استرپتومایسین : 

از داروی استرپتومایسین همراه با سایر دارو های ضد سل ، در درمان سل مصرف می شود . استرپتومایسین همچنین در درمان بیماری های بروسلوز ، گرانولوما اینگوئینال ، طاعون و تولار موثر واقع می شود . 
داروی استرپتومایسین آنتی بیوتیکی است که جهت رفع عفونت های باکتریایی مصرف می شود . استرپتومایسین آنتی بیوتیکی است که جهت درمان اسهال و عفونت های دستگاه گوارش مصرف می شود .

داروی استرپتومایسین از دسته آمینوگلیکوزید ها بوده و جهت رفع عفونت هایی نظیر عفونت بیماری سل موثر بوده و کاربرد دارد . از ویال استرپتومایسین همچنین ، جهت دفع باکتری هایی که سبب بروز عفونت های مفصلی و داخل شکمی می شوند استفاده می گردد .
استرپتومایسین یک داروی آنتی‌ بیوتیک است که به عنوان یک آمینوگلیکوزید عمل می‌ کند . استرپتومایسین برای درمان عفونت‌ های باکتر یایی مختلف استفاده می‌ شود .

استرپتومایسین با اثر خود بر روی رشد و تکثیر باکتری‌ ها ، باعث مهار تولید پروتئین در سلول‌ های باکتری می‌ شود و در نتیجه باعث مرگ و از بین رفتن باکتری‌ ها می گردد .
 

عوارض داروی استرپتومایسین : 

در صورتی که پزشک داروی استرپتومایسین را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی استرپتومایسین را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف استرپتومایسین ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض استرپتومایسین ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی استرپتومایسین که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
تب ، خستگی ، ضعف عمومی ، سردرد و درد عضلانی ، مشکلات معده و روده ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، از دست دادن اشتها ، آسیب به کلیه‌ ها و ادرار تیره .

تداخلات دارویی استرپتومایسین : 

استرپتومایسین می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با استرپتومایسین هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز استرپتومایسین ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 
بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با استرپتومایسین می شوند ، عبارت است از :
مصرف استرپتومایسین همزمان با برخی دارو های آنتی بیوتیکی دیگر مانند وانکومایسین ، سفتریاکسون ، سولفامتوکسازول و تتراسایکلین ، فورزماید ، ورواپامیل ، کاپتوپریل ، انالاپریل و لوزارتان .

منع مصرف داروی استرپتومایسین : 

قبل از تجویز استرپتومایسین توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با استرپتومایسین منع مصرف داشته باشد . مصرف استرپتومایسین در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .
مصرف استرپتومایسین با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
حساسیت شدید به استرپتومایسین یا هر یک از دارو های آمینوگلیکوزیدی ، بیماران با بیماری‌ های عضلانی و عصبی مانند میاستنیا گراویس و بیماران

با کمبود کلسیم .

روش مصرف داروی استرپتومایسین : 

توجه داشته باشید که مصرف استرپتومایسین در زمانی که به آن نیازی نیست باعث می‌شود اثر بخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود .
برای اطلاع از روش و نحوه مصرف داروی استرپتومایسین ابتدا بروشور دارویی را مطالعه کنید ، تا اطلاعات کافی از دارویی که مصرف می کنید بدست آورید .
داروی استرپتومایسین را طبق تجویز پزشک مصرف کنید . تا زمانی‌ که استفاده صحیح و به موقع از  استرپتومایسین انجام شود ، می‌ توانید اثر آن را ببینید .
به تاریخ انقضای استرپتومایسین توجه کنید و از مصرف استرپتومایسین تاریخ گذشته خودداری کنید .

هرگز داروی استرپتومایسین را به فرد دیگری تجویز نکنید .
چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید ، قبل از تجویز استرپتومایسین پزشک را مطلع سازید . دوز و مقدار تزریق ویال استرپتومایسین از فردی به فرد دیگر متفاوت است و پزشک طبق وزن ، سن و سوابق بیماری ، دوز مصرف استرپتومایسین را تعیین می نماید .

 

توضیحات تکمیلی استرپتومایسین :

البته بهتر است بدانید که :

ویال استرپتومایسین را نباید به شکل تزریق وریدی استفاده کرد . 

داروی آنتی بیوتیک استرپتومایسین یک داروی باکتریسید آمینوگلیکوزیدی است که به صورت ویال مورد استفاده بیماران قرار می گیرد .

داروی ضد عفونت استرپتومایسین در درمان عفونت های بسیار زیادی کاربرد دارد .

داروی ضد عفونت و ضد باکتری استرپتومایسین با عبور فعال از غشای باکتری مانع بیوسنتز پروتیئن توسط ریبوزوم شده و در نتیجه سبب از بین رفتن باکتری می شود . 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا