قالیشویی تهران

داروی سولفادیازین

1403.03.06
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : سولفادیازین

نام داروی سولفادیازین به انگلیسی : Sulfadiazine

نام های تجاری داروی سولفادیازین : Microsulfon , Adiazine

اشکال داروی سولفادیازین : قرص سولفادیازین

دسته دارویی سولفادیازین : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

سولفادیازین

 

توضیح دارو و موارد مصرف سولفادیازین : 

داروی آنتی بیوتیک سولفادیازین از دسته سولفونامید ها می باشد که ضد عفونت و ضد باکتری است .استفاده از داروهای گروه سولفونامید در درمان بیماری های شانکروئید ، عفونتهای کلامیدیایی ، کونژوکتیویت ، مالاریا ، نوکاردیازیس بسیار موثر است .
قرص سولفادیازین که آنتی بیوتیک سولفونامیدی است ، برای کمک به پیشگیری از بروز تب روماتیسمی مفید است . سولفادیازین بیماری را درمان نمی‌کند بلکه به کاهش علائم آن کمک می‌ کند . پس از عود کردن بیماری ، سولفادیازین می‌ تواند برای افزایش زمان بین حملات بیماری استفاده شود . سولفادیازین برای درمان روماتیسم مفصلی هم استفاده می‌ شو د . سولفادیازین به کاهش درد مفاصل ، تورم و سفت شدن عضلات کمک می‌ کند . درمان بیماری روماتیسم مفصلی به وسیله‌ مصرف قرص سولفادیازین باعث کاهش یا جلوگیری از آسیب هر چه بیشتر مفصل‌ ها می‌ شود . 
 

عوارض داروی سولفادیازین : 

در صورتی که پزشک داروی سولفادیازین را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی سولفادیازین را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف سولفادیازین ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض سولفادیازین ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی سولفادیازین که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
ناراحتی معده ، حالت تهوع ، استفراغ ، از دست دادن اشتها ، سر درد ، سر گیجه و خستگی غیر معمول .

تداخلات دارویی سولفادیازین : 

تداخلات دارویی سولفادیازین ممکن است تاثیر داروی سولفادیازین را تغییر دهد .
بعضی از داروهایی که امکان دارد با داروی سولفادیازین تداخل پیدا کند  عبارتند از :
دیگوکسین ، فولیک اسید ، مسکن ها ، رقیق کننده های خون ، بعضی از مکمل ها .
اگر از دارو های فوق استفاده می کنید جهت جلوگیری از تداخل دارویی سولفادیازین ، با پزشک مشورت کنید .
مصرف سولفادیازین ممکن است موجب گیجی ، سطح هشیاری پایین ، تاری دید بشود .

از رانندگی و فعالیت‌ هایی که نیاز به هشیاری دارند اجتناب کنید . 

مصرف سولفادیازین با مصرف الکل تداخل دارد .

 

منع مصرف داروی سولفادیازین : 

مصرف سولفادیازین با داروهای زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند :  

سولفا داروها ، آسپیرین و داروهای وابسته به آن ، سالیسیلیک اسید و دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی مانند : ایبوپروفن .
هنگام استفاده سولفادیازین اگر دچار بیماری های زیر هستید به پزشک اطلاع دهید :

سابقه‌ انسداد روده ، انسداد مجاری ادراری ، بیماری‌ های کلیوی، بیماری‌ های کبدی ، اختلالات خون مانند : کم‌ خونی ، برخی وضعیت‌ های ژنتیکی مانند : فاویسم ، آسم ، آلرژی شدید و عفونت‌ .
مصرف سولفادیازین در دوران بارداری در مواقع نیاز ضروری ، طبق دستور پزشک بلامانع است .

سولفادیازین میزان اسید فولیک بدن را کاهش می دهد و همین امر موجب ایجاد نقص‌ های نخاعی مانند : بیرون زدگی نخاع در نوزاد می شود . 

روش مصرف داروی سولفادیازین : 

سولفادیازین را بعد از وعده‌ های غذایی همراه با یک لیوان آب میل کنید . یا طبق تجویز پزشک خود مصرف کنید . برای جلوگیری از ناراحتی معده پزشک شما مصرف سولفادیازین را از دوز پایین شروع کرده و سپس به تدریج دوز دارو را زیاد می کند .
سولفادیازین از جمله قرص‌ های دیر حل شونده است . اگر از قرص‌ های دیر حل شونده مانند سولفادیازین استفاده می‌ کنید ، همه‌ آن را به طور کامل ببلعید . قرص‌ ها را له نکنید ، نجوید و نصف نکنید . این کار موجب ناراحتی معده می شود .
در طول درمان با سولفادیازین مایعات زیادی بنوشید ، این کار به جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه کمک می‌ کند . برای تاثیر گذاری بیشتر سولفادیازین قرص را به طور مرتب استفاده کنید . به یاد داشته باشید که هر روز در ساعت مشخص دارو را مصرف کنید .
در صورتی که برای درمان روماتیسم مفصلی از داروی سولفادیازین استفاده می‌ کنید ، درمان بیماری بین یک تا سه ماه به طول می انجامد .

توضیحات تکمیلی سولفادیازین :

سولفادیازین به همراه دارو های دیگر و استراحت و فیزیوتراپی می تواند جهت درمان بیمارانی که از دارو هایی مانند : سالسیلات‌ ها و دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کرده اند ولی بهبودی حاصل نشده نیز مفید واقع شود .
 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا