قالیشویی تهران

داروی سفتوزولان+تازوباکتام

1403.02.31
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : سفتوزولان+تازوباکتام

نام داروی سفتوزولان+تازوباکتام به انگلیسی : Ceftolozane+Tazobactam

نام های تجاری داروی سفتوزولان+تازوباکتام : Zerbaxa

اشکال داروی سفتوزولان+تازوباکتام : ویال سفتوزولان+تازوباکتام

دسته دارویی سفتوزولان+تازوباکتام : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

سفتوزولان+تازوباکتام

 

توضیح دارو و موارد مصرف سفتوزولان+تازوباکتام : 

سفتوزولان+تازوباکتام یک آنتی  بیوتیک ترکیبی است که مناسب جهت درمان عفونت‌ های شدید ادراری و داخل شکمی در بزرگسالان می باشد .

 از داروی سفتوزولان+تازوباکتام برای درمان عفونت‌ های ناشی از باکتری‌ های گرم منفی و مقاوم در برابر آنتی بیوتیک‌ های معمول دیگر ، استفاده

می شود .
داروی سفتوزولان+تازوباکتام از دارو های ضد باکتری و ضد عفونت است . آنتی بیوتیک سفتوزولان+تازوباکتام یک داروی متعلق به خانواده سفالوسپورین ها می باشد . سفتوزولان+تازوباکتام در درمان عفونت‌ های باکتریایی و جلوگیری از عفونت بعد از داروی موثره عفونت مورد نظر کاربرد دارد . از داروی سفتوزولان+تازوباکتام در عفونت های متوسط تا شدید استفاده می گردد . ویال سفتوزولان+تازوباکتام از ضد عفونت‌ های باکتریایی ادراری و پوستی است که در پنومونی متوسط تا شدید موثر و مفید است . سفتوزولان+تازوباکتام برای رفع عفونت‌ های باکتریایی مختلف مانند عفونت‌ های تنفسی و عفونت‌ های پوستی مفید است . داروی سفتوزولان+تازوباکتام ضد عفونت‌ های ادراری ، عفونت‌ های گوارشی و عفونت‌ های بیمارستانی است . 
 

عوارض داروی سفتوزولان+تازوباکتام : 

در صورتی که پزشک داروی سفتوزولان / تازوباکتام را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی سفتوزولان / تازوباکتام را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف قرص سفتوزولان / تازوباکتام ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض سفتوزولان / تازوباکتام ، حتما به پزشک مراجعه کنید .


مواردی از عوارض داروی سفتوزولان / تازوباکتام که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
عوارض پوستی سفتوزولان / تازوباکتام :

در برخی افراد ممکن است پس از استفاده از داروی ترکیبی سفتوزولان + تازوباکتام ، علائمی مانند خارش ، قرمزی ، تورم و آکنه روی پوست ظاهر

شود .
عوارض گوارشی سفتوزولان / تازوباکتام :

داروی ترکیبی سفتوزولان + تازوباکتام ، ممکن است باعث بروز عوارض گوارشی مانند اسهال ، تهوع ، استفراغ و درد شکمی شود .
عوارض حساسیت سفتوزولان / تازوباکتام :

در برخی افراد ممکن است حساسیت به داروی ترکیبی سفتوزولان + تازوباکتام ، رخ دهد که علائمی مانند خارش ، قرمزی ، تورم و سختی در تنفس را نشان می‌ دهد . در صورت بروز هرگونه علامت حساسیت ، به پزشک  اطلاع دهید .
عفونت قارچی سفتوزولان / تازوباکتام :

استفاده طولانی مدت از داروی ترکیبی سفتوزولان + تازوباکتام ، ممکن است باعث رشد قارچ‌ های خطرناک در بدن شود که عفونت‌ های قارچی را در  بدن شما به وجود می‌ آورد .
عوارض کلیوی سفتوزولان / تازوباکتام :

در برخی افراد داروی ترکیبی سفتوزولان + تازوباکتام ، ممکن است باعث افزایش سطح آنزیم‌ های کلیوی شود و عوارض کلیوی نظیر کاهش عملکرد کلیه و التهاب کلیه را ایجاد کند .
عوارض عصبی سفتوزولان / تازوباکتام :

در برخی موارد  داروی ترکیبی سفتوزولان + تازوباکتام ، ممکن است باعث بروز عوارض عصبی شود .

تداخلات دارویی سفتوزولان+تازوباکتام : 

سفتوزولان / تازوباکتام می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با سفتوزولان / تازوباکتام هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز سفتوزولان / تازوباکتام ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 


بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با سفتوزولان / تازوباکتام می شوند ، عبارت است از :
آنتی‌ بیوتیک‌ های آمینوگلیکوزیدی مانند آمیکاسین :

همزمانی مصرف سفتوزولان / تازوباکتام با آنتی‌ بیوتیک‌ های آمینوگلیکوزیدی ممکن است خطر عوارض کلیوی را افزایش دهد . بنابراین ، توصیه می‌شود از ترکیب همزمان این دو دارو خودداری شود .

دارو های ضد تشنج مانند فنی توئین :

سفتوزولان / تازوباکتام ممکن است باعث افزایش اثر دارو های ضد تشنج شود و علائمی مانند لرزش ، تعریق ، تشنج و کاهش فشار خون را در برخی افراد ایجاد کند .
دارو های کاهنده انعقاد خون مانند وارفارین :

سفتوزولان / تازوباکتام ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی باشد و نیاز به تنظیم دقیق دوز دارو های کاهنده انعقاد خون باشد .
دارو های کلروپرومازین ضد روان‌پریشی :

همزمانی مصرف سفتوزولان / تازوباکتام با کلروپرومازین ممکن است خطر عوارض عصبی و عضلانی را افزایش دهد .

منع مصرف داروی سفتوزولان+تازوباکتام : 

قبل از تجویز سفتوزولان / تازوباکتام توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با سفتوزولان / تازوباکتام منع مصرف داشته باشد . مصرف سفتوزولان / تازوباکتام در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .


مصرف سفتوزولان / تازوباکتام با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
حساسیت :

در صورتی که به سفتوزولان / تازوباکتام یا دیگر آنتی‌ بیوتیک‌ های سفالوسپورین حساسیت دارید ، استفاده از این دارو منع می‌ شود .
عفونت قارچی :

در صورت عفونت قارچی در بدن ، استفاده از سفتوزولان / تازوباکتام منع می‌ شود .
بیماری‌ های کلیوی :

در برخی بیماری‌ های کلیوی استفاده از سفتوزولان / تازوباکتام با خطراتی همراه است و بهتر است از استفاده از این دارو خودداری کنید .
بارداری و شیردهی :

در صورت بارداری یا شیردهی ، قبل از استفاده از سفتوزولان / تازوباکتام با پزشک خود مشورت کنید . چرا که این دارو ممکن است باعث عوارض جانبی در جنین یا نوزاد شود .
 

روش مصرف داروی سفتوزولان+تازوباکتام : 

روش و دوز مصرف سفتوزولان / تازوباکتام بستگی به نوع عفونت ، شدت آن و توصیه‌ های پزشک دارد . در هر صورت ، توصیه می‌ شود که دستورات پزشک را به دقت انجام دهید .
دوز مصرف سفتوزولان / تازوباکتام بستگی به نوع عفونت و شدت آن دارد . پزشک دقیقاً خواهد گفت که چه مقدار سفتوزولان / تازوباکتام را باید تزریق شود ‌
سفتوزولان / تازوباکتام معمولاً براساس روز های مشخص توسط پزشک تجویز می‌ شود . حتماً دستورات پزشک را درباره زمان و دوز مصرف رعایت کنید و دارو را به طور منظم مصرف کنید .
حتماً با پزشک خود درباره روش و دوز مصرف سفتوزولان / تازوباکتام صحبت کنید و هرگز خود سرانه تغییراتی در مصرف دارو اعمال نکنید . با پزشک درباره عوارض ، تداخل ، منع مصرف و بیماری هایی که دارید مشورت کنید .

 

توضیحات تکمیلی سفتوزولان+تازوباکتام :

سفتوزولان+تازوباکتام با اثر خود بر روی رشد و تکثیر باکتری‌ ها ، باعث مهار تولید پروتئین در سلول‌ های باکتری می‌ شود و در نتیجه باعث مرگ و از بین رفتن باکتری‌ ها می‌ شود . سفتوزولان+تازوباکتام به صورت ویال تزریقی تجویز می‌ شود و برای استفاده از آن نیاز به نسخه پزشک دارید .
بهتر است که قبل از استفاده از سفتوزولان+تازوباکتام ، به پزشک خود درباره وضعیت سلامت ، دارو های دیگری که مصرف می‌ کنید ، و هر گونه عوارض یا حساسیت قبلی مشورت کنید . پزشک می‌ تواند مقدار و نحوه مصرف سفتوزولان+تازوباکتام را برای شما تعیین کند .
 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا