قالیشویی تهران

داروی دوری پنم

1403.03.02
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : دوری پنم

نام داروی دوری پنم به انگلیسی : Doripenem

نام های تجاری داروی دوری پنم : : Finibax , Doribax

اشکال داروی دوری پنم : ویال دوری پنم

دسته دارویی دوری پنم : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

دوری پنم

 

توضیح دارو و موارد مصرف دوری پنم : 

ویال دوری پنم از دسته دارو های بتالاکتام است که در گروه کارباپنم ها طبقه بندی شده است . ویال دوری پنم بعد از مصرف توسط آنزیم های موجود در بدن فعال شده و کار خود را که مبارره با باکتری های گروه بتالاکتام است ، شروع می نماید .
از داروی دوری پنم می‌ توان جهت برطرف کردن عفونت‌ های باکتریایی از جمله : عفونت‌ های حاد شکمی ، ذات الریه ناشی از عفونت بیمارستانی و عفونت‌ های حاد مجاری ادراری استفاده کرد .
دوری پنم داروی ضد عفونت و ضد باکتری است که با اتصال به پروتئین‌ های متصل شونده به پنی‌سیلین ، سنتز دیواره سلولی باکتری را مهار می‌ کند .
ویال دوری پنم ، یک آنتی بیوتیک مفید برای درمان انواعی از عفونت‌ های باکتریایی است .
به طور کلی می توان گفت که دوری پنم یک کارباپنم آنتی باکتریال بتالاکتام است که توانایی بالایی در دفع باکتری دارد و سبب کاهش سریع عفونت در بدن می شود .
 

عوارض داروی دوری پنم : 

در صورتی که پزشک داروی دوری پنم را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی دوری پنم را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف دوری پنم ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض دوری پنم ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی دوری پنم که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
سر درد ، سر گیجه ، تهوع و اسهال .

 

تداخلات دارویی دوری پنم : 

دوری پنم می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با دوری پنم هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز دوری پنم ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 
بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با دوری پنم می شوند ، عبارت است از :
انواع آنتی بیوتیک های دسته دوری پنم ، بعضی پنی سیلین ها ، دارو های ضد چربی خون ، بیماری های گوارشی ، تنفسی و کلیوی .

منع مصرف داروی دوری پنم : 

قبل از تجویز دوری پنم توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با دوری پنم منع مصرف داشته باشد . مصرف دوری پنم در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .
مصرف دوری پنم با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
انواع آنتی بیوتیک های دسته دوری پنم ، دارو های ضد چربی خون ، بیماری های گوارشی ، تنفسی و کلیوی .

روش مصرف داروی دوری پنم : 

توجه داشته باشید که مصرف دوری پنم در زمانی که به آن نیازی نیست باعث می‌ شود اثر بخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود .
برای اطلاع از روش و نحوه مصرف داروی دوری پنم ابتدا بروشور دارویی را مطالعه کنید ، تا اطلاعات کافی از دارویی که مصرف می کنید بدست آورید .
داروی دوری پنم را طبق تجویز پزشک مصرف کنید . تا زمانی‌ که استفاده صحیح و به موقع از دوری پنم انجام شود ، می‌ توانید اثر آن را ببینید .
به تاریخ انقضای دوری پنم توجه کنید و از مصرف داروی دوری پنم تاریخ گذشته خودداری کنید .
هرگز داروی دوری پنم را به فرد دیگری تجویز نکنید .
چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید ، قبل از تجویز ویال دوری پنم پزشک را مطلع سازید .
دوز و مقدار مصرف مروپنم از فردی به فرد دیگر متفاوت است .
در صورت فراموشی دوزی از داروی دوری پنم به دستور العمل پزشک عمل نمایید .
مصرف ویال تزریقی دوری پنم به طور معمول ، ۵۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم هر ۸ ساعت از طریق تزریق وریدی در درمان بیماری مننژیت و ۲ گرم هر ۸ ساعت در درمان عفونت‌ های مزمن ریوی می باشد .

توضیحات تکمیلی دوری پنم :

 ویال تزریقی دوری پنم می تواند برای درمان طیف وسیعی از بیماری های عفونی ، باکتریایی مصرف شود . ویال تزریقی دوری‌ پنم پس از تزریق ، با اثر گذاری بر روی رشد و تکثیر باکتری‌ ها ، سبب از بین رفتن باکتری می شود .
 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا