قالیشویی تهران

داروی تازوباکتام

1403.03.08
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : تازوباکتام

نام داروی تازوباکتام به انگلیسی : tazobactam

نام های تجاری داروی تازوباکتام : Tazocin

اشکال داروی تازوباکتام : ویال تازوباکتام

دسته دارویی تازوباکتام : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

تازوباکتام

 

توضیح دارو و موارد مصرف تازوباکتام : 

تازوباکتام در دسته دارویی ضد عفونت و ضد باکتری است . داروی تازوباکتام طیف وسیعی از بیماری های عفونی را برطرف می کند .
از داروی شیمیایی تازوباکتام جهت مهار کردن عملکرد بتالاکتاماز باکتریایی ، در خصوص بتالاکتاماز های متعلق به گروه SHV-۱ و TEM استفاده می گردد .
تازوباکتام یک آنتی بیوتیک علیه عفونت های ادراری می باشد . از داروی تازوباکتام جهت درمان بیماری مننژیت نیز استفاده می نمایند . مصرف ویال تازوباکتام سبب کاهش بیماری و درمان بعضی از عفونت پوستی که عامل باکتریایی دارد نیز می گردد ·
تازوباکتام یک داروی ضد باکتریایی از دسته پنی‌ سیلین‌ ها است . تازوباکتام برای درمان عفونت‌ های باکتریایی مختلف استفاده می‌ شود . تازوباکتام با کاهش تعداد باکتری‌ ها در بدن ، به کنترل عفونت کمک می‌ کند .
داروی تازوباکتام برای درمان بعضی از بیماری های عفونی دستگاه تنفسی و عفونت‌ های ادراری موثر است . تازوباکتام به صورت تزریق وریدی در بیمارستان‌ ها مصرف می‌ شود .

 

عوارض داروی تازوباکتام : 

در صورتی که پزشک داروی تازوباکتام را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی تازوباکتام را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف تازوباکتام ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض تازوباکتام ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی تازوباکتام که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
در برخی افراد ممکن است حساسیت به تازوباکتام وجود داشته باشد که با علائمی مانند خارش ، تورم صورت ، سر درد و تنگی نفس ، تهوع ، استفراغ ، اسهال و درد شکم همراه باشد .
مصرف تازوباکتام ممکن است باعث رشد قارچ‌ ها در بدن شود که باعث عفونت قارچی شود .
مصرف همزمان تازوباکتام با برخی دارو ها ممکن است باعث کاهش یا افزایش اثر بخشی تازوباکتام شود .

تداخلات دارویی تازوباکتام : 

تازوباکتام می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با تازوباکتام هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز تازوباکتام ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 
بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با تازوباکتام می شوند ، عبارت است از :
آنتی‌ بیوتیک‌ های قوی ، تتراسایکلین ، پروبنسید ، آلوپورینول و وارفارین .

منع مصرف داروی تازوباکتام : 

قبل از تجویز تازوباکتام توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با تازوباکتام منع مصرف داشته باشد . مصرف تازوباکتام در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .
مصرف تازوباکتام با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
حساسیت شدید به پنی‌سیلین و تازوباکتام ، بعضی بیماری های پوستی ، عفونت‌ های ویروسی ، عفونت‌ های باکتریایی ، عفونت‌ های قارچی ،
بارداری و شیردهی .

روش مصرف داروی تازوباکتام : 

توجه داشته باشید که مصرف تازوباکتام در زمانی که به آن نیازی نیست باعث می‌ شود اثر بخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود .
برای اطلاع از روش و نحوه مصرف داروی تازوباکتام ابتدا بروشور دارویی را مطالعه کنید ، تا اطلاعات کافی از دارویی که مصرف می کنید بدست آورید .
داروی تازوباکتام را طبق تجویز پزشک مصرف کنید . تا زمانی‌ که استفاده صحیح و به موقع از تازوباکتام انجام شود ، می‌ توانید اثر آن را ببینید .
به تاریخ انقضای تازوباکتام توجه کنید و از مصرف تازوباکتام تاریخ گذشته خودداری کنید .
هرگز داروی تازوباکتام را به فرد دیگری  تجویز نکنید .
چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید ، قبل از تجویز تازوباکتام پزشک را مطلع سازید .
دوز و مقدار مصرف تازوباکتام از فردی به فرد دیگر متفاوت است .
در صورت فراموشی دوزی از داروی تازوباکتام به دستور العمل پزشک عمل نمایید .
روش مصرف تازوباکتام بستگی به نوع عفونت ، شدت بیماری و موقعیت جسمی فرد دارد .

دستور مصرف ، دوز و مدت زمان مصرف تازوباکتام باید به دقت تعیین شود و باید به طور دقیق به دستور پزشک عمل شود .

 

توضیحات تکمیلی تازوباکتام :

دستور مصرف ، دوز و مدت زمان مصرف تازوباکتام باید به دقت تعیین شود و باید به طور دقیق از  دستور پزشک پیروی شود . قبل از شروع مصرف تازوباکتام ، باید به پزشک خود در مورد هر نوع علائم حساسیت به دارو های دیگر ، بیماری‌ های قلبی ، کبدی ، کلیوی و سابقه حساسیت به پنی‌سیلین اطلاع دهید . خوب است بدانید که مصرف همزمان تازوباکتام با پروبنسید ممکن است باعث افزایش سطح تازوباکتام در خون شود و خطر عوارض جانبی افزایش یابد . در صورت نیاز به همزمان مصرف این دو دارو ، پزشک شما ممکن است دوز تازوباکتام را تنظیم کند .
 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا