قالیشویی تهران

داروی توبرامایسین

1403.03.12
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : توبرامایسین

نام داروی توبرامایسین به انگلیسی : Tobramycin

نام های تجاری داروی توبرامایسین : Tobrex ، monograph

اشکال داروی توبرامایسین : آمپول توبرامایسین ، پماد چشمی توبرامایسین

دسته دارویی توبرامایسین : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

توبرامایسین

 

توضیح دارو و موارد مصرف توبرامایسین : 

داروی آنتی بیوتیک توبرامایسین یک داروی آمینوگلیکوزیدی است که به صورت آمپول ، پماد چشمی مورد استفاده بیماران قرار می گیرد . داروی ضد عفونت توبرامایسین با متوقف کردن رشد باکتری‌ ها ، از جمله سودوموناس آئروژینوزا ، که به طور معمول ریه‌ های افراد را مبتلا می نماید کاربرد زیادی دارد . داروی ضد عفونت و ضد باکتری توبرامایسین با عبور فعال از غشای باکتری مانع بیوسنتز پروتیئن توسط ریبوزوم شده و در نتیجه سبب از بین رفتن باکتری می شود .
داروی توبرامایسین یک داروی آنتی بیوتیک از دسته آمینوگلیکوزید است که در درمان عفونت مصرف می شود . داروی توبرامایسین از دسته آمینوگلیکوزید ها بوده و جهت رفع عفونت هایی نظیر عفونت بیماری سل موثر بوده و کاربرد دارد . از آمپول توبرامایسین همچنین ، جهت دفع باکتری هایی که سبب بروز عفونت های مفصلی و داخل شکمی می شوند استفاده می گردد .

عوارض داروی توبرامایسین : 

در صورتی که پزشک داروی توبرامایسین را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی توبرامایسین را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف توبرامایسین ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض توبرامایسین ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی توبرامایسین که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
تب ، خستگی ، ضعف عمومی ، سردرد و درد عضلانی ، مشکلات معده و روده ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، از دست دادن اشتها ، بروز مشکلات و اختلالات گوش و آسیب به کلیه‌ ها .
 

تداخلات دارویی توبرامایسین : 

توبرامایسین می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با توبرامایسین هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز توبرامایسین ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 
بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با توبرامایسین می شوند ، عبارت است از :
مصرف توبرامایسین همزمان با برخی دارو های آنتی بیوتیکی دیگر مانند وانکومایسین ، سفتریاکسون ، سولفامتوکسازول و تتراسایکلین .

منع مصرف داروی توبرامایسین : 
قبل از تجویز توبرامایسین توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با توبرامایسین منع مصرف داشته باشد . مصرف کانامایسین در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .
مصرف توبرامایسین با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
حساسیت شدید به توبرامایسین یا هر یک از دارو های آمینوگلیکوزیدی ، بیماران با بیماری‌ های عضلانی و عصبی ، بیماران با کمبود کلسیم و سدیم .

 

روش مصرف داروی توبرامایسین : 

توجه داشته باشید که مصرف توبرامایسین در زمانی که به آن نیازی نیست باعث می‌شود اثر بخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود .
برای اطلاع از روش و نحوه مصرف داروی توبرامایسین ابتدا بروشور دارویی را مطالعه کنید ، تا اطلاعات کافی از دارویی که مصرف می کنید بدست آورید .
داروی توبرامایسین را طبق تجویز پزشک مصرف کنید . تا زمانی‌ که استفاده صحیح و به موقع از توبرامایسین انجام شود ، می‌ توانید اثر آن را ببینید .
به تاریخ انقضای توبرامایسین توجه کنید و از مصرف آمیکاسین تاریخ گذشته خودداری کنید .
هرگز داروی توبرامایسین را به فرد دیگری تجویز نکنید .
چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید ، قبل از تجویز توبرامایسین پزشک را مطلع سازید . دوز و مقدار تزریق ویال توبرامایسین از فردی به فرد دیگر متفاوت است و پزشک طبق وزن ، سن و سوابق بیماری ، دوز مصرف ویال توبرامایسین را تعیین می نماید .

 

توضیحات تکمیلی توبرامایسین :

توبرامایسین یک داروی آنتی‌ بیوتیک است که به عنوان یک آمینوگلیکوزید عمل می‌ کند . توبرامایسین برای درمان عفونت‌ های باکتر یایی مختلف استفاده می‌ شود .

توبرامایسین با اثر خود بر روی رشد و تکثیر باکتری‌ ها ، باعث مهار تولید پروتئین در سلول‌ های باکتری می‌ شود و در نتیجه باعث مرگ و از بین رفتن باکتری‌ ها می گردد .
برای تهیه داروی توبرامایسین به صورت آمپول ، پماد چشمی نیاز به تجویز و نسخه پزشک دارید .
مهم است که قبل از استفاده از توبرامایسین ، به پزشک خود درباره وضعیت سلامت ، دارو های دیگری که مصرف می‌ کنید ، و هر گونه عوارض یا حساسیت قبلی مشورت کنید .

در این صورت پزشک شما می‌ تواند مناسب‌ ترین دوز و مدت زمان استفاده را تعیین کند و نکات و راهنمایی‌ های لازم را به شما ارائه نماید .
 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا