قالیشویی تهران

داروی تلیترومایسین

1403.03.18
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : تلیترومایسین

نام داروی تلیترومایسین به انگلیسی : Telithromycin

نام های تجاری داروی تلیترومایسین : Ketek

اشکال داروی تلیترومایسین : کپسول تلیترومایسین

دسته دارویی تلیترومایسین : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

 

تلیترومایسین

توضیح دارو و موارد مصرف تلیترومایسین : 

داروی تلیترومایسین می تواند طیف گسترده ای از عفونت های ویروسی را که سبب به وجود آمدن بیماری شده اند ، درمان نماید . داروی تلیترومایسین به صورت کپسول برای رفع عفونت هر قسمت از بدن مناسب است . داروی تلیترومایسین در رفع و کاهش علائم عفونت های سینه از جمله بیماری سینه پهلو کاربرد دارد . گاهی اوقات پزشکان جهت از بین بردن عفونت دستگاه تنفس ، عفونت گلو ، عفونت گوش , عفونت ریه ، بیماری سیاه سرفه ، عفونت های لگنی و اورتریت ، داروی آنتی بیوتیک تلیترومایسین را تجویز می نمایند .

ساختار شیمیایی تلیترومایسین بر پایه ماکرولید می باشد و جهت درمان عفونت های هلیکوباکتر پیلوری و گلو درد استرپتوکوکی موثر است . یکی از دارو های ضد عفونت و ضد مایکوباکتریوم تلیترومایسین است . اریترومایسین یک آنتی‌ بیوتیک ضد توبرکلوز است که در ترکیب با دارو های دیگر می توان از آن جهت درمان مایکوباکتریوم‌ توبرکلوسیس که عامل بیماری سل است به کار برد .
تلیترومایسین از آنتی بیوتیک های پپتیدی حلقوی بوده که شبیه به ویومایسین می باشد و توسط استرپتومایسس کاپرئولوس تولید می شود . تلیترومایسین به همراه سایر دارو های ضد سل جهت کاهش و رفع عفونت بیماری سل موثر است .
تلیترومایسین یک برای درمان عفونت‌ های باکتریایی مختلف البته طبق دستور پزشک استفاده می‌ شود . تلیترومایسین با تثبیت و جلوگیری از رشد باکتری‌ ها ، به کنترل عفونت کمک می‌ کند .

 

عوارض داروی تلیترومایسین : 

در صورتی که پزشک داروی تلیترومایسین را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی تلیترومایسین را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف تلیترومایسین ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض تلیترومایسین ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی تلیترومایسین که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
مصرف تلیترومایسین ممکن است باعث بروز علائمی مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال ، درد شکم و تغییر در طعم دهان شود .
مصرف تلیترومایسین ممکن است باعث رشد قارچ‌ ها در بدن شود که باعث عفونت قارچی شود . 
در برخی افراد ممکن است حساسیت به تلیترومایسین وجود داشته باشد که با علائمی مانند خارش ، تورم صورت و لب‌ ها، سر درد و تنگی نفس همراه باشد . در صورت بروز هر گونه علامتی از حساسیت ، باید فوراً به پزشک مراجعه شود .
مصرف تلیترومایسین ممکن است باعث کاهش تعداد سلول‌ های خونی شود که باعث افزایش خطر عفونت‌ های دیگر و خونریزی شدید می‌ شود .
مصرف همزمان تلیترومایسین با برخی داروها ممکن است باعث کاهش یا افزایش اثر بخشی هر دو دارو شود .

لذا قبل از همزمان مصرف دارو های دیگر ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

 

تداخلات دارویی تلیترومایسین : 

تلیترومایسین می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با تلیترومایسین هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز تلیترومایسین ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 
بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با تلیترومایسین می شوند ، عبارت است از :
آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولید دیگر ، همزمانی مصرف تلیترومایسین با دیگر آنتی‌ بیوتیک‌ ها و وارفارین .

 

منع مصرف داروی تلیترومایسین : 

قبل از تجویز تلیترومایسین توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با تلیترومایسین منع مصرف داشته باشد . مصرف تلیترومایسین در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .
مصرف تلیترومایسین با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
حساسیت شدید به تلیترومایسین ، بیماری‌ های کبدی ، بارداری و شیردهی ، بعضی از عفونت‌ های ویروسی ، بعضی از عفونت‌ های قارچی و بعصی بیماری های پوستی .

روش مصرف داروی تلیترومایسین : 

توجه داشته باشید که مصرف تلیترومایسین در زمانی که به آن نیازی نیست باعث می‌ شود اثر بخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود .
برای اطلاع از روش و نحوه مصرف داروی تلیترومایسین ابتدا بروشور دارویی را مطالعه کنید ، تا اطلاعات کافی از دارویی که مصرف می کنید بدست آورید .
داروی تلیترومایسین را طبق تجویز پزشک مصرف کنید . تا زمانی‌ که استفاده صحیح و به موقع از تلیترومایسین انجام شود ، می‌ توانید اثر آن را ببینید .
چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید ، قبل از تجویز تلیترومایسین پزشک را مطلع سازید .
دوز و مقدار مصرف تلیترومایسین از فردی به فرد دیگر متفاوت است .
در صورت فراموشی دوزی از داروی تلیترومایسین به دستور العمل پزشک عمل نمایید .
دستور مصرف ، دوز و مدت زمان مصرف تلیترومایسین باید به دقت تعیین شود و باید به طور دقیق طبق دستور پزشک مصرف شود . قبل از شروع مصرف تلیترومایسین ، باید به پزشک خود در مورد هر نوع علائم حساسیت به دارو های دیگر ، بیماری‌ های کلیوی ، کبدی و گوارشی اطلاع دهید . به طور معمول کپسول تلیترومایسین روزانه ۴ عدد و هر ۶ ساعت یک عدد می باشد .

 

توضیحات تکمیلی تلیترومایسین :

خوب است بدانید که :
آنتی بیوتیک تلیترومایسین می تواند برای درمان و کاهش عفونت‌ های بسیاری در بدن مفید باشد .

بعضی از کاربرد های ضد عفونت و ضد باکتری داروی ماکرولیدی تلیترومایسین عبارت است از :
عفونت های دستگاه تنفسی ، عفونت‌ های چشم ، عفونت‌ های جنسی و مقاربتی ، عفونت‌ های پوستی ، عفونت‌ های ریه ، عفونت‌ های گوش و عفونت‌ های گوش .
البته باید خاطر نشان کرد که مصرف تلیترومایسین جهت رفع سرماخوردگی و آنفولانزا ، اثری ندارد .

 

 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا