قالیشویی تهران

داروی ریفابوتین

1403.03.19
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : ریفابوتین

نام داروی ریفابوتین به انگلیسی : Rifabutin

نام های تجاری داروی ریفابوتین : Mycobutin

اشکال داروی ریفابوتین : کپسول ریفابوتین

دسته دارویی ریفابوتین : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

ریفابوتین

 

توضیح دارو و موارد مصرف ریفابوتین : 

یکی از دارو های ضد عفونت و ضد مایکوباکتریوم ریفابوتین است . ریفابوتین یک آنتی‌ بیوتیک ضد توبرکلوز و جایگزین ریفامپین در پیشگیری از سل نهفته به کار می رود . ریفابوتین از آنتی بیوتیک های پپتیدی حلقوی بوده که شبیه به ویومایسین می باشد و توسط استرپتومایسس کاپرئولوس تولید می شود . ریفابوتین به همراه سایر دارو های ضد سل جهت کاهش و رفع عفونت بیماری سل موثر است .
ریفابوتین یک برای درمان عفونت‌ های باکتریایی مختلف البته طبق دستور پزشک استفاده می‌ شود . ریفابوتین با تثبیت و جلوگیری از رشد باکتری‌ ها ، به کنترل عفونت کمک می‌ کند .

عوارض داروی ریفابوتین : 

در صورتی که پزشک داروی ریفابوتین را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی ریفابوتین را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف ریفابوتین ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض ریفابوتین ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی ریفابوتین که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :


مشکلات گوارشی : مصرف ریفابوتین ممکن است باعث بروز علائمی مانند تهوع ، استفراغ ، اسهال ، درد شکم و تغییر در طعم دهان شود .


عفونت قارچی : مصرف ریفابوتین ممکن است باعث رشد قارچ‌ ها در بدن شود که باعث عفونت قارچی شود ، به خصوص در موارد مصرف طولانی‌ مدت استفاده از این دارو .


حساسیت : در برخی افراد ممکن است حساسیت به ریفابوتین وجود داشته باشد که با علائمی مانند خارش ، تورم صورت و لب‌ ها ، سر درد و تنگی نفس همراه باشد . 


تغییرات خونی : مصرف ریفابوتین ممکن است باعث کاهش تعداد سلول‌ های خونی شود که باعث افزایش خطر عفونت‌ های دیگر و خونریزی شدید می‌ شود .


تداخل دارویی : مصرف همزمان ریفابوتین با برخی دارو ها ممکن است باعث کاهش یا افزایش اثر بخشی هر دو دارو شود . لذا قبل از همزمان مصرف دارو های دیگر ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

تداخلات دارویی ریفابوتین : 

ریفابوتین می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با ریفابوتین هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز ریفابوتین ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 
بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با ریفابوتین می شوند ، عبارت است از :
آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولیدی دیگر ، همزمانی مصرف ریفابوتین با دیگر آنتی‌ بیوتیک‌ ها ، وارفارین ، سایکلوسپورین‌ ها ، استاتین‌ ها و هیدروکسی‌ متیل‌ گلوتارات .

 

منع مصرف داروی ریفابوتین : 

قبل از تجویز ریفابوتین توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با ریفابوتین منع مصرف داشته باشد . مصرف ریفابوتین در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .
مصرف ریفابوتین با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
حساسیت شدید به ریفابوتین ، بیماری‌ های کبدی ، بارداری و شیردهی ، عفونت‌ های ویروسی ، عفونت‌ های قارچی و بعصی بیماری های پوستی .

روش مصرف داروی ریفابوتین : 

توجه داشته باشید که مصرف ریفابوتین در زمانی که به آن نیازی نیست باعث می‌ شود اثر بخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود .
برای اطلاع از روش و نحوه مصرف داروی ریفابوتین ابتدا بروشور دارویی را مطالعه کنید ، تا اطلاعات کافی از دارویی که مصرف می کنید بدست آورید .
داروی ریفابوتین را طبق تجویز پزشک مصرف کنید . تا زمانی‌ که استفاده صحیح و به موقع از ریفابوتین انجام شود ، می‌ توانید اثر آن را ببینید .
چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید ، قبل از تجویز ریفابوتین پزشک را مطلع سازید .
دوز و مقدار مصرف ریفابوتین از فردی به فرد دیگر متفاوت است .
در صورت فراموشی دوزی از داروی ریفابوتین به دستور العمل پزشک عمل نمایید .
دستور مصرف ، دوز و مدت زمان مصرف ریفابوتین باید به دقت تعیین شود و باید به طور دقیق طبق دستور پزشک مصرف شود . قبل از شروع مصرف ریفابوتین ، باید به پزشک خود در مورد هر نوع علائم حساسیت به دارو های دیگر ، بیماری‌ های کلیوی ، کبدی و گوارشی اطلاع دهید . 

 

توضیحات تکمیلی ریفابوتین :

بهتر است بدانید که :
آنتی بیوتیک ریفابوتین می تواند برای درمان عفونت‌ های دستگاه تنفسی ، عفونت‌ های چشم و عفونت‌ های جنسی نیز کاربرد داشته باشد .  

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا