قالیشویی تهران

داروی اسپیرامایسین

1403.03.20
Queen Neda
0

نام دارو به فارسی : اسپیرامایسین

نام داروی اسپیرامایسین به انگلیسی : Spiramycin

نام های تجاری داروی اسپیرامایسین : Rovamycin

اشکال داروی اسپیرامایسین : قرص اسپیرامایسین ، کپسول اسپیرامایسین

دسته دارویی اسپیرامایسین : دارو های ضد عفونت ، ضد باکتری

 

اسپیرامایسین

 

توضیح دارو و موارد مصرف اسپیرامایسین : 

اسپیرامایسین یک داروی ضد عفونت و ضد باکتری است که در گروه لینکومایین ها طبقه بندی می شود . از داروی آنتی باکتریال اسپیرامایسین جهت درمان عفونت‌ هایی که از میکروب‌ های گرم مثبت مانند عفونت‌ دستگاه تنفسی به وجود می آید استفاده می شود . اسپیرامایسین یکی از آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولیدی است که برای درمان عفونت‌ های باکتریایی استفاده می‌ شود . اسپیرامایسین با اثر گذاری بر روی رشد و تکثیر باکتری‌ ها ، آنها را از بین می‌ برد . داروی اسپیرامایسین در اشکال متنوع و مختلف دارویی ، یک آنتی باکتریال بوده و در دسته لینکومایین ها طبقه بندی می شود . با توجه به ساختار و گوناگونی اسپیرامایسین ، از این دارو در هر شرایط سنی و موقعیتی بدن می توان جهت رفع عفونت حاصله استفاده کرد .
 

عوارض داروی اسپیرامایسین : 

در صورتی که پزشک داروی اسپیرامایسین را برای شما تجویز کرده است ، مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش است . همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی اسپیرامایسین را مصرف کرده اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند .
عوارض جانبی هنگام مصرف اسپیرامایسین ممکن است در برخی افراد دیده شود و پس از چند روز برطرف شود . در صورت تداوم و تشدید عوارض اسپیرامایسین ، حتما به پزشک مراجعه کنید .
مواردی از عوارض داروی اسپیرامایسین که احتمال دارد در شما دیده شود عبارتند از :
سر درد ، سر گیجه ، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، خارش و قرمزی پوست و تداخل با دارو های دیگر . 

 

تداخلات دارویی اسپیرامایسین : 

اسپیرامایسین می تواند با دارو ها ، ویتامین ها یا مواد غذایی که ممکن است مصرف کنید تداخل پیدا کند . تداخل با اسپیرامایسین هنگامی رخ می دهد که موادی عملکرد دارو را تغییر دهد . برای پیشگیری از تداخل دارو ها هنگام تجویز اسپیرامایسین ، پزشک را از استفاده تمام دارو های مصرفی مطلع سازید . 
بعضی از دارو هایی که باعث تداخل با اسپیرامایسین می شوند ، عبارت است از :
مصرف همزمان دارو های ضد انعقاد خون مانند وارفارین ، مصرف همزمان دارو های ضد آریتمی مانند آمیودارون ، مصرف همزمان با دارو های ضد تشنج مانند فنی توئین ، مصرف همزمان با دارو های ضد روماتیسمی مانند کلروکین .

منع مصرف داروی اسپیرامایسین : 

قبل از تجویز اسپیرامایسین توسط پزشک ، پرونده پزشکی یا لیست دارو های مصرفی خود را همراه با بیماری هایی که اکنون به آن دچار هستید به پزشک ارائه دهید .
شاید دارو هایی را که مصرف می کنید با اسپیرامایسین منع مصرف داشته باشد . مصرف اسپیرامایسین در بارداری و شیردهی فقط با تجویز پزشک متخصص قابل استفاده می باشد .
مصرف اسپیرامایسین با دارو یا بیماری های زیر ممکن است ایجاد حساسیت کند : 
حساسیت شدید به اسپیرامایسین یا سایر آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولیدی ، سوابق عوارض جانبی شدید پس از مصرف اسپیرامایسین یا سایر آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولیدی ، استفاده همزمان با آستروئید های سیستمیک مانند پردنیزولون ، دکسامتازون و متیل‌پردنیزولون ، استفاده همزمان با دارو های دارو های ضد انعقاد خون مانند وارفارین ، مصرف همزمان با دارو های ضد آریتمی مانند آمیودارون و مصرف همزمان با دارو های ضد تشنج مانند فنی توئین .

روش مصرف داروی اسپیرامایسین : 

روش و مقدار مصرف اشکال مختلف داروی اسپیرامایسین بستگی به نوع و شدت عفونت ، سن ، و وضعیت سلامت فرد دارد و باید به دقت توسط پزشک تعیین شود .
دستور العمل‌ های مربوط به دوز ، فاصله زمانی بین مصرف دارو و مدت زمان مصرف باید به دقت رعایت شود .
به طور معمول استفاده
از قرص و کپسول اسپیرامایسین طبق دستور پزشک انجام می شود .
قبل از شروع مصرف اسپیرامایسین ، بهتر است به پزشک خود در مورد تاریخچه حساسیت ، دارو های مصرفی قبلی و هر نوع عوارض دارویی مطلع شوید . همچنین ، حتماً دستور العمل‌ های پزشک را دنبال کنید و در صورت بروز هر گونه علائم ناخوشایند ، به پزشک خود اطلاع دهید .

 

توضیحات تکمیلی اسپیرامایسین :

می توان عنوان کرد که ویال اسپیرامایسین یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است که مانع از تکثیر باکتری ها می شود . داروی اسپیرامایسین که یک آنتی بیوتیک باکتریوستاتیک است توانایی رفع عفونت‌ های شدید باکتریایی مانند درمان عفونت شدید سینوسی ، ذات الریه و عفونت واژن را دارد . مصرف آنتی بیوتیک اسپیرامایسین همچنین در از بین بردن و کاهش التهابات در بیماری های التهاب لگن ، جوش صورت و موارد دیگر موثر است .
اسپیرامایسین توسط پزشک تجویز می‌ شود و باید به دقت به دستورات پزشک عمل کنید .
 

 

 

 

 

 

توجه

 

توضیحاتی که توسط گروه نداآیلند برای انواع بیماری ها ، داروهای شیمیایی ، گیاهی ، مکمل ها و روش های درمانی ... ارائه شده ، صرفا جهت افزایش آگاهی و اطلاعات زمینه ای داروها است و فقط پزشک ، بر اساس وضعیت بیمار مجاز به درمان و تجویز دارو است . پس اکیدا توصیه میشود به هیچ وجه اقدام به مصرف خودسرانه داروها و مکمل ها و روش های درمانی ... ننمایید و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

 

گروه نداآیلند هیچگونه مسولیتی در قبال پیامدهای ناشی از استفاده خودسرانه موارد درمانی و داروها و مکمل ها و ... توسط اشخاص ندارد .

مطالب مشابه

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا